Festivalul "Dor Bucovinean"

Festivalul “Dor bucovinean” - spectacol © Copyright Comuna Botoșana
Dor bucovinean

Festivalul “Dor bucovinean” este o manifestare culturală anuală din comuna Botoşana, al cărei ecou a trecut de multă vreme graniţele localităţii. În fiecare an, zeci de ansambluri folclorice de amatori din comunele judeţului Suceava participă la parada costumelor populare şi îşi prezintă cu mîndrie portul, tradiţiile şi muzica specifică zonelor de unde provin.

La manifestare sunt prezenţi întotdeauna mii de spectatori, localnici sau turişti din Suceava şi judeţele învecinate, care se bucură de spectacolul autentic bucovinean oferit de către interpreţii şi ansamblurile folclorice din toate colţurile judeţului, urmat, de fiecare dată şi de recitaluri ale unor vedete cunoscute din domeniu.

Vă aşteptăm cu drag, să vă bucuraţi împeună cu noi la această sărbătoare!

FESTIVAL DOR BUCOVINEAN - Botosana from Botosana on Vimeo.